Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak wyciąć wrastający paznokieć?

22 marca, 2024 Jak wyciąć wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to problem, który spotyka niemalże każdego z nas. Pomimo, iż może wydawać się trywialny, powoduje on szereg niedogodności, bolesność i ograniczenie w normalnym funkcjonowaniu. Spróbujmy zatem bliżej przyjrzeć się temu zjawisku.

Paznokieć wrastający: przyczyny i objawy

Wrastanie paznokci, zwane także onychokryptozą, to przypadkowy proces, w którym płytkę paznokciową zaczyna otaczać fałd skórny. Jest to dość nieprzyjemna dolegliwość, na którą skarży się znaczna część populacji. Częściej dotyka mężczyzn i występuje zwykle na dużym palcu stopy, chociaż przypadki wrastania paznokci na innych palcach też zdarzają się, ale znacznie rzadziej.

Podstawową przyczyną wrastania paznokci jest niewłaściwe przycinanie paznokci, zbyt ostrożne usuwanie rogu, skąpe obcinanie paznokci, a także noszenie zbyt ciasnego obuwia lub skarpet, które uciskają paznokcie i skórę wokół nich. Czasem przyczyną wrastania paznokci jest genetyka – wrastający paznokieć może być skutkiem wrodzonej nieprawidłowości.

Wśród objawów wrastającego paznokcia można wyróżnić: ból przy naciskaniu, zaczerwienienie, opuchliznę, niekiedy zauważalny jest także ropień. Gdy zauważysz takie objawy, konieczne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań.

Domowe sposoby na leczenie wrastającego paznokcia

Kiedy mamy do czynienia z wrastającym paznokciem, możemy zastosować kilka domowych metod, które pomogą nam zniwelować dolegliwości i doprowadzić do poprawy stanu naszej stopy.

Na początku zaleca się przeprowadzenie kąpieli stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej. Sól morska działa antybakteryjnie oraz pomaga zmiękczyć skórę otaczającą paznokieć, ułatwiając ostatecznie wyprowadzenie go na zewnątrz. Po kąpieli skórę należy delikatnie podważyć i umieścić pod nią kawałek waty zasączony jodowym spirytusem. Ta procedura powinna być powtarzana do momentu, w którym paznokieć przestanie wrastać.

Możemy także zastosować obecne na rynku specjalistyczne plastry na wrastające paznokcie. Poprzez delikatne podważanie skóry i oddzielanie jej od paznokcia, umożliwiają one prawidłowe rosnącie paznokcia.

Ważne jest także prawidłowe przycinanie paznokci – powinno to być robione prosto, z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Należy także pamiętać o noszeniu przestronnego, wygodnego obuwia, które nie będzie uciskało palców.

Gdy domowe metody zawodzą – kiedy warto udać się do specjalisty?

Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wrastający paznokieć jest silnie zakażony, pojawia się duży odczyn zapalny, a ból jest nie do zniesienia, koniecznie należy udać się do lekarza. Specjalista-dermatolog, chirurg lub podolog, oceni stan paznokcia i podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Jedną z metod jest częściowe usunięcie paznokcia, czyli jego bocznej części, która wrasta. Czasem jednak konieczne może być całkowite usunięcie płytki paznokciowej. Po takim zabiegu paznokieć odrasta, ale jest szansa, że proces wrastania się nie powtórzy.

Podsumowanie

Wrastający paznokieć to problem, z którym warto walczyć. Początkowo może wydawać się niegroźny, jednak gdy dojdzie do zakażenia, może skutkować poważnymi komplikacjami. Pamiętajmy o profilaktyce, odpowiednim przycinaniu paznokci oraz noszeniu odpowiedniego obuwia.

Jeśli mimo podjętych działań problem wrastającego paznokcia nie zniknie, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który podjąć będzie decyzję o ewentualnym postępowaniu leczniczym. Przede wszystkim pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a wrastający paznokieć – choć nieprzyjemny – to problem, który można skutecznie rozwiązać.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Redakcja eandrologia.pl

Redakcja eandrologia.pl to grupa specjalistów z zakresu zdrowia, diety, urody. W naszych artykułach znajdziesz wiele specjalistycznej wiedzy a także trochę naukowych ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak znaleźć najlepszego psychologa online
Jakie są skuteczne tabletki na potencję bez recepty?
filtr do nawilżacza powietrza

Jesteś zainteresowany reklamą?