Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak przygotować się do kolonoskopii?

7 marca, 2024 Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia to niezbędna procedura diagnostyczna, która pozwala na dokładne zbadanie jelita grubego. Choć wielu ludzi odczuwa przed nią obawy, odpowiednie przygotowanie do tego badania może znacznie zmniejszyć dyskomfort i zwiększyć jego efektywność. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyczerpujących informacji o tym, jak należy się przygotować do kolonoskopii.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Decydującym elementem przygotowania do kolonoskopii jest odpowiednie oczyszczenie jelit. Dlatego lekarze zalecają szczególną dietę i/lub przyjmowanie leków przeczyszczających przed badaniem. Celem takiego przygotowania jest umożliwienie lekarzowi dokładnego badania wnętrza jelita grubego. Biorąc pod uwagę, że kolonoskopia jest przeprowadzana w celu identyfikacji mogących wystąpić zagrożeń, takich jak polipy czy rak jelita grubego, istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących przygotowania do badania.

Dieta przed kolonoskopią

Przygotowanie do kolonoskopii zaczyna się od zmiany diety, która powinna być zastosowana na kilka dni przed badaniem. Konieczne jest unikanie pokarmów, które mogą zaszkodzić wynikom badania. Dieta powinna być uboga w błonnik, który może utrudniać oczyszczanie jelita. W diecie warto mieszającej przede wszystkim unikać ziaren, orzechów, produktów pełnoziarnistych, surowych owoców i warzyw.

W dniu poprzedzającym badanie, warto spożywać jedynie płynne posiłki, takie jak rosół, soki, herbata lub kawa bez mleka, galaretki czy napoje sportowe. Unikać należy spożywania czerwonego i fioletowego barwnika, który może zostać pomyłkowo uznany za krew podczas badania.

Leki przed kolonoskopią

Przed kolonoskopia pacjenci są często instruowani aby wziąć leki przeczyszczające. Jest to niezbędne do przygotowania jelit do badania. Najczęściej stosowanym lekiem jest picosulfat sodu, choć zalecają lekarze mogą zalecić również inne, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Leki te zazwyczaj przyjmowane są na 1-2 dni przed badaniem.

Jeżeli codziennie przyjmuje się inne leki, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na wyniki badania lub zaszkodzić jelitu, jeśli zostaną przyjęte razem z lekami przeczyszczającymi.

Zasady picia płynów przed kolonoskopią

Przed samym badaniem, ze względu na przyjmowanie leków przeczyszczających, należy pewnić się, że organizm jest odpowiednio nawodniony. Dla utrzymania nawodnienia organizmu należy pić dużo płynów, takich jak woda, soki owocowe bez pulpy, klarowne buliony, napoje elektrolitowe lub herbata. Konieczne jest unikanie picia płynów zawierających czerwone lub fioletowe barwniki.

Procedura wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia jest przeprowadzana przez specjalistę gastroenterologa, który wprowadza przez odbyt wirtualną sondę (kolonoskop) połączoną z kamerą umożliwiającą dokładne oglądanie wnętrza jelita. Badanie trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Pacjent jest znieczulony lokalnie lub ogólnie.

Podczas badania, jeśli okaże się to konieczne, możliwe jest również pobranie próbek tkanek (biopsji) do dalszych badań, a nawet usunięcie polipów. Kolonoskopia powinna być przeprowadzana co 10 lat, chyba że wystąpią powody do wcześniejszego przeprowadzenia badania, takie jak wystąpienie objawów sugerujących problemy z jelitami czy rodzinną historię raka jelita grubego.

Po kolonoskopii

W zależności od tego, czy stosowano znieczulenie ogólne, czy też lokalne, po badaniu możliwe jest wystąpienie pewnych dolegliwości. Może wystąpić uczucie rozstroju żołądka oraz wzdęcia spowodowane wprowadzonym podczas badania powietrzem. Te objawy zwykle ustępują po kilku godzinach.

O wynikach badania pacjent dowiaduje się bezpośrednio po zakończeniu kolonoskopii, jednak ostateczne wyniki, zwłaszcza jeżeli wykonano biopsję, są zazwyczaj znane po kilku dniach.

Pamiętaj, że porad udzielonych w tym artykule nie zastąpią profesjonalnej konsultacji medycznej. Przygotowanie do kolonoskopii powinno zawsze być oparte na indywidualnych zaleceniach lekarza prowadzącego.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Redakcja eandrologia.pl

Redakcja eandrologia.pl to grupa specjalistów z zakresu zdrowia, diety, urody. W naszych artykułach znajdziesz wiele specjalistycznej wiedzy a także trochę naukowych ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Stomatolog
Izolacja całkowitego RNA
Jak znaleźć najlepszego psychologa online

Jesteś zainteresowany reklamą?