Przy temperaturze 12 stopni Celsjusza, ubiór zdecydowanie ma znaczenie. Nie jest to już tak ciepło, żeby zdecydować się na letnie stylizacje, ale również nie na tyle zimno, aby ubierać grube swetry czy puchowe kurtki. Jak zatem dobrać ubrania, aby czuć się komfortowo i stylowo zarazem? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Jak dobierać ubrania przy temperaturze 12 stopni Celsjusza?
Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet podstawą będą warstwy. Wszystko zaczyna się od doboru odpowiedniej bielizny, która powinna być wykonana z materiałów oddychających i łatwo dostosowujących się do warunków atmosferycznych. Następnie warto zainteresować się tzw. warstwą pośrednią, która może składać się z t-shirtu, bluzy czy swetra – zależnie od tego, jak intensywny mamy zaplanowany dzień. Na wierzch zaś warto założyć kurtkę, która ochroni przed wiatrem i ewentualnym deszczem, ale jednocześnie pozwoli na swobodny przepływ powietrza.
Jeśli chodzi o dół, jeansy czy spodnie materiałowe to klasyka, którą warto zaopatrzyć w cieplejsze skarpety. Co do obuwia, wybierz takie, które jest nieprzemakalne, jednocześnie zapewniając komfort i estetykę.
Warstwowa stylizacja na chłodne dni
Kluczem do komfortowego funkcjonowania w temperaturze 12 stopni Celsjusza jest warstwowanie. To prosta zasada, która ma swoją moc w elastycznym podejściu do warunków atmosferycznych. Czyli nakładamy na siebie więcej cienkich warstw zamiast jednej grubej.
Warstwowanie jest kluczem do utrzymania równowagi między pozbyciem się nadmiaru ciepła a utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Najważniejsze jest, by doboru warstw dokonywać z głową. Pierwsza warstwa, którą zakładamy bezpośrednio na skórę, powinna przede wszystkim odprowadzać wilgoć, dlatego też idealnie sprawdzą się ubrania wykonane z oddychających i szybkoschnących materiałów. Następna warstwa, czyli warstwa izolacyjna, ma za zadanie zatrzymać ciepło, które nasze ciało produkuje. To może być np. gruby sweter czy bluza. Ostatnia warstwa natomiast powinna chronić nas przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, jak deszcz, wiatr czy śnieg.
Jak unikać przegrzania i przychłodzenia?
Przede wszystkim, kluczem jest słuchanie swojego organizmu. Jeśli czujesz, że zaczynasz się pocić, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdjąć jedną z warstw. Pamiętaj jednak, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której zrobi Ci się zimno. Ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie dodatkową warstwę, którą można łatwo nałożyć w razie nagłego spadku temperatury.
Ważną kwestią jest również ochrona głowy, rąk i stóp – to od nich najłatwiej ucieka ciepło. W temperaturze 12 stopni warto zatem pomyśleć o cieplejszych butach, skarpetkach, czapeczce i rękawiczkach. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to zbyt wiele, to pamiętaj, że zawsze można je zdjąć, jeśli zrobi Ci się ciepło.
Niezależnie od naszych osobistych preferencji czy tendencji do odczuwania chłodniejszych lub cieplejszych temperatur, podstawową zasadą przy doborze ubrań jest zapewnienie sobie komfortu. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć się dniem, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne nam towarzyszą. To podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia.